Verasity: Blockchain Online Video Platformu

0
246

Verasity: Blockchain Online Video Platformu

İnternetin ardından gelen en büyük devrim, Blockchain artık video paylaşımı için de kullanılabiliyor. Verasity, video içerik üreticilerine bu devrimsel teknoloji sayesinde hızlı, yüksek kazançlı ve güvenli bir platform vaat etmekte. Video çözünürlüklerinin 4k’ya geldiği ve hatta 8k’nın konuşulduğu şu günlerde çözülememiş en büyük problem, bu boyutları güvenle sunucularda barındırmak ve izleyici için uygun hızlarda sunabilmek. Klasik yöntemler ile sunulan videolar yüksek veri tüketmekte ve izleyicilere sorun yaratmakta. Aynı şekilde video üreticileri için de dağıtım, reklam ve sponsorluk sorunları yaşanıyor. Tüm bunlara yenilikçi bir bakış açısıyla kökten çözüm getirildi. Günümüz uygulamalarından Youtube klasik internet ve sunucu hizmetleriyle yüksek kapasiteli bir hizmet veriyor ve her gün milyonlarca insan tarafından kullanılıyor. Verasity bunu başka bir aşamaya taşımaya ve bunu internet âlemi için henüz çok yeni bir gelişme olan Blockchain ağ yapısını kullanarak yapmayı planlıyor. Blockchain ağlarının sahip olduğu birçok avantaj düşünüldüğünde fikrin ne kadar iyi olduğunu tahmin edebilirsiniz.

Yüksek Çözünürlükler Düşük Boyutlarda

Verasity ile gigabaytlar ile ölçülecek büyüklükteki videoların boyutunda kayıpsız küçültme için Blockchain sistemi kullanılıyor. Kod olarak işlenen veri, izleyiciye bir kod çözümlemesi ile sunulmakta. Bu ağın özelliklerine sahip alıcı cihazda bu kodları tekrar veriye dönüştürerek medya içeriğini oynatmaya başlıyor. Verasity ile bilindik video formatlarının aksine çok daha küçük boyutlara dek sıkıştırma yapılabilmekte. Ayrıca bu videonun güvenliğini de kurulan platform tarafından garantilemekte.

İçerik üreticileri, videolarını Verasity’e yüklediklerinde elde edecekleri geliri kripto para olarak almaktadır. Platforma reklam verecek olan veya sponsor olmak isteyen kurum ve kişiler için de kripto para ödeme sistemi sunulmaktadır. Böylece işlemler çok daha güvenli ve hızlı şekilde tamamlanır.

İzleyiciler Verasity’e herhangi bir tarayıcıdan hiçbir eklenti yüklemeden ulaşabilirler. Video playerların modern tüm gereklilikleri karşıladığından emin olunması için 3 yıl süren bir çalışma yapıldı.

Video player özellikleri şunlar:

 • HTML5 oynatıcı
 • Vast3 ve VPAID destekleri
 • Vera cüzdanı ile doğrudan bağlantılı
 • Google’ın sunduğu IMA altyapısını kullanarak ve “kullanmadan” erişilebilir.
 • Tüm ekran boyutlarıyla ve mobil cihazlarla uyumlu.
 • Tamamen özelleştirilebilirdir ve API kodları açıktır.
 • 1080p çözünürlükte saniyede 60 kare için tamamen hazır.

Ek özellikler arasında ise CDN ve yakın sunucu maddeleri bulunmaktadır. CDN sayesinde izleyicilere en yakın sunucu üzerinden yayın verilir, böylece izlemenin hızlı ve kesintisiz olması garantilenir. Verasity oynatıcısı tüm modern ihtiyaçları karşılamaktadır ve herkese açıktır.

Üretici, İzleyici, Reklam Yayıncısı ve Sponsor Arasında Bağlantı

Bugünün yaygın video platformlarında içerik üreticisi ile reklam yayıncısı ve sponsor arasında farklı “aracılar” vardır. Bu nedenle elde edecekleri kazanç azalır ve başkalarınca paylaşılır. Ancak Verasity’de reklam veren ve sponsor, video üreticisi ile doğrudan etkişime girebilir. Ayrıca reklam veren, izleyici kitlesinin isteklerini, nelere yöneldiğini ve etkileşim oranlarını “sadece sunulanlar” üzerinden değil, direkt olarak elde edebilir. Bu sayede de reklam verenler abartılı rakamlar ile yanlış yönlendirilmezler. Dürüst ve şeffaf bir reklam politikası ile reklamlarınızı doğru kişilere doğru biçimde sunabilirsiniz.

VeraPay ile Hızlı ve Akıllı Ödeme

VeraPay dijital paranızı barındırabileceğiniz sanal bir cüzdandır. Güvenliği ve işlem etkinlikleri Verasity tarafından sağlanır. Kolayca VERA satın alınması ve kullanılmasını sağlamaktadır. İzleyiciler, yayıncılar, reklam verenler ve sponsorların tamamı VERA’yı kullanabilirler.

İzleme Başına Ödeme ve Kazanç

Verasity’de reklam verenler, görüntülenme sayısına göre ücret öderler. Reklam vermek için temel bir ücret yatırılması gerekmez. İçerik üreticileri de gelirlerini görüntülenme sayılarına göre elde ederler.  Ödemeler, Blockchain sistemindeki madencilere benzer bir şekilde onaylanmaktadır. Verafiers adı verilen kimseler ödeme zincirlerinin kod çözümünü yapar ve işlemleri onaylar. Verafiers bu işlemler karşılığında Blockchain’de olduğu gibi komisyon ödemesi alırlar.

Akıllı kontratlar sayesinde Verasity ekosistemindeki alışverişin düzenli devam etmesi garantilenir. İşlemlerin geri alınması, ödemelerin karşılığında hizmetin sağlanması ve tüm diğer ikili, üçlü anlaşmalar Verasity kontratları ile kesinleştirilir. Hiçbir tarafın mağduriyet yaşamasına izin verilmez.

İçerik Yönetim Sistemi

Verasity, video yayıncıları için videolarını kontrol edebilecekleri ve bilgilerini düzenleyebilecekleri bir İçerik Yönetim Sistemi, yani CMS’a sunar. CMS akıllı kategorilerle ve basitlikle tasarlanmıştır. Tüm ihtiyaçlara birkaç tıklama ile ulaşılabilir. Birden fazla takip için grafik ekranı, istatistik ekranı içerisinde yer alır. Her video için de ayrı bir takip sistemi getirilmiştir.

Topluluk Kurallarının Takibi

İnternete suç unsuru olan, küçük yaşta çocukları olumsuz etkileyecek ve evrensel insani etik maddelerine aykırı içeriklerin Verasity’de barındırılmasına kesinlikle izin verilmez. Tüm kullanıcılar siteye katılırlarken bu kuralların yer aldığı sözleşmeyi kabul etmek zorundadırlar. Topluluk kurallarına aykırı içerik, reklam veya sponsor reklamı yayıncıları platform tarafından uyarılır ve içerikleri kısıtlanır. Tekrar edilmesi halinde de yayıncı platformdan kalıcı olarak uzaklaştırılabilir.

VeraPay Kullanımındaki Kurallar

Yayıncılar sadece kendilerine ait olan veya “telifsiz” olan içerikleri Verasity’de yayınlayabilir. VeraPay ile ödeme alabilmek için video kullanım haklarının tescillenmesi gerekir.

 • Yayınlanan içeriğin telif hakkı yayıncıya ait olmalı veya serbest kullanıma açık içerikler yayınlanmalı.
 • Nefret suçu, şiddet ve psikolojik saldırı barındıran içerikler platformda yayınlanamaz.
 • Bir grubu, dini, ülkeyi, kültürü, siyasi düşünceyi; herhangi bir topluluğu aşağılayan içerikler platformda yer alamaz.
 • Bir kişi hakkında aşağılayıcı yayınlara izin verilmez.
 • Kişi veya kişilerin özlük haklarına saldırı, kişisel bilgileri, özel hayatlarının içeriklerde kullanılması tamamen yasaklanmıştır.
 • Yetişkinlere yönelik içeriklerin “yetişkin” kategorisine yüklenmesi gerekir.

Verasity’nin Kullanımını Kolaylaştıran Araçlar

Analiz Aracı

İçerik üreticilerinin izleyicileriyle olan etkileşimlerini anlık olarak takip edebilecekleri bir analiz aracı yer almaktadır. Bu araç sayesinde izleyicilerinin demografik bilgilerine, izleme süre ve alışkanlıklarına ulaşılabilir. Ayrıca sizi izleyen kitleyi yakından takip ederek onları tanımak, ilgi çekecek yeni içerikler üretmeniz için de bir ön ayaktır.

Sosyal Medya Etkileşim Aracı

İçeriklerin kolayca sosyal medyada yayınlanabilmesi ve buralardan gelen etkileşimin ölçümü için Verasity Sosyal Medya Etkileşim Aracı kullanılabilir.

Uygulamalar ve Cihazlar

Verasity tüm mobil cihazlarda çalışacak şekilde dizayn edilmiştir. Bu platformlarda etkin kullanım için Android, iOS, PlayStation, Roku ve benzeri diğer işletim sistemleri için uygulamalar geliştirmektedir.

 

Verasity platformu kesinlikle ilk okumaya başladığım andan itibaren beni heyecanlandıran bir proje olarak takdirimi kazandı. Fikirleri ve uygulama anlatımı çok güzel olan projenin başarılı olmasına engel bir şey yok bence. Platform pek çok ICO derecelendirme kuruluşundan güzel puanlar aldı.

Üretilen tokenlerin %50’sini satışa sunacak platform, satılmayan tokenleri yakarak alıcıların olumsuz etkilenmesinin önüne geçecek. 21 Mayıs’da başlayan token satışı avantajları azalarak devam ediyor. Ne kadar erken katılırsanız o kadar avantajlı olacağınız satış sürecinde artık sona yaklaşılıyor. 11 Temmuz’da satış sürecini bitirecek ICO için KYC (Know Your Customer) süreci şartı var. Yani token satın alacak kişilerin bir kimlik doğrulama sürecine girmesini şart koşuyor. Ödeme olarak BTC ve ETH kabul eden platform softcap hedefini aşarak yola çıkmaya hazır hale gelmiştir. 12 milyar 491 milyon 500 bin tokeni satışa sunan platformda yaklaşık 2,5 milyar token satışı tamamlanmıştır.

 

Token satışı “hardcap” rakamına ulaşılmazsa 11 Temmuz günü bitecek ve satılmayan tüm tokenler yakılarak, son token sayısı ortaya çıkacaktır. Satın alınan tokenlerin dağıtım süreci satışın bitmesini takip eden 2 hafta sonra yapılacaktır.

 

Yukarıda da değindiğim gibi, proje başarı şansı yüksek ve iyi tasarlanmış. Çok yüksek olarak belirlenmeyen softcap hedefi hali hazırda yakalandığı için yatırımların geri dönmesi ve zaman kaybı gibi bir sorununuz olmayacaktır. Projeyi yakından incelemenizi ve çok geç olmadan kararınızı vermenizi tavsiye ederim.

 

Verasity Websitesi: https://verasity.io

Verasity Twitter Adresi: https://twitter.com/verasitytech

Verasity Facebook Adresi: https://www.facebook.com/verasitytech/

 

Bu yazı vycl tarafından yazılmıştır ve tüm hakları tarafıma aittir. İzinsiz kullanımı yasaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here