BITCOIN NEDİR?

0
264

Bitcoin Nedir?

2008 mali krizi, birçok insanın güvenilen üçüncü taraflar olarak bankalara olan güvenini kaybetmesine neden oldu. Birçok kişi bankaların küresel finansal sistemin en iyi koruyucuları olup olmadığını sorguladı. Büyük bankaların kötü yatırım kararları, dalgalanma sonuçlarıyla birlikte, felakete yol açmıştı.

Bitcoin 2008’de de önerildi ve alternatif bir şey sundu.

Bitcoin bir “eşler arası elektronik nakit sistemi” idi. Bu, çevrimiçi bir ödemeyi bir kurumdan diğerine geçmeden bir hesaptan diğerine taşımaya izin verecektir. ”

Başka bir deyişle, Bitcoin “güvenilir bir aracı” olmadan dijital işlemlere olanak sağladı. Bu teknoloji, ticari bankalar, mali düzenleyiciler ve merkez bankaları gibi kurumların ne türden yaptıklarını kriptografi ile küresel ölçekte gerçekleştirdi: İşlemler ve dayanak varlığın bütünlüğünü güvence altına alır.

Bitcoin, merkezi olmayan bir açık defterdir. Bitcoin defteri tek bir öğeyi izler: Bitcoin (Not: “Bitcoin” büyük harfle yazılır, Bitcoin defterine veya protokolüne atıfta bulunurken, “bitcoin” küçük harfle para birimine veya Bitcoin defterindeki bir hesap birimine karşılık gelir).

Defterin içine kodlanmış kuralları var, bunlardan biri sadece 21M bitcoin üretilecek. Dolaşımdaki Bitcoinlerin sayısındaki bu kapak nedeniyle, sonuçta ulaşılacak olan Bitcoin, doğal olarak enflasyona karşı dirençlidir.

Tüm katılımcılar, kullanabilmek için defterin kurallarını kabul etmelidir.

Bitcoin politik olarak dağıtılmış değildir ve tek bir varlık bitcoin kullanmaz ancak veri açısından merkezileştirilir ve tüm katılımcılar defterin ve kuralların durumu üzerinde hemfikirdir.

Bir Bitcoin veya bir işlem değiştirilemez, silinemez, kopyalanamaz veya taklit edilemez herkes bilir.

Bu eşler arası elektronik nakit sisteminin, bir finansal kuruluştan geçmeden çevrimiçi ödemelerin bir taraftan diğerine geçmesine nasıl izin verdiğini daha iyi anlamak için, basit bir örnek kullanalım.

İşte bir senaryo;

Alice, Bob’a fiziksel bir Kripto Para verir. Bob’un bir Kripto Parası var ve Alice’in hiç Kripto Parası yok. İşlem tamamlandı. Alice ve Bob’un işlemi doğrulamak için aracıya ihtiyaçları yoktur. Alice, Charlie’ye de aynı şeyi veremez, çünkü artık veremeyeceği bir belirtiye sahip değil – Bob’a verdi.

 

 

Çok hızlı değil. Ya Alice dijital belirtecin kopyalarını veya “sahtekarlıklarını” yaptıysa? Alice’in indirmesi için aynı dijital Kripto Parayı çevrimiçi yapması durumunda ne olur? Sonuçta, bir dijital Kripto Para, birler ve sıfırlar dizisidir.

Eğer Alice ve Bob aynı dizileri ve sıfırları “kendilerine ait” ise, dijital belirteçlerin gerçek sahibi kimdir? Dijital varlıklar bu kadar kolay bir şekilde üretilebiliyorsa, Alice’in aynı dijital varlığı iki kez “harcayarak” da Charlie’ye göndermesini engelleyen şey nedir?

Alice ve Bob dijital belirteç üzerinde nasıl benzersiz bir mülkiyet kurabilirler?

Bir veritabanını kullanın ve bir defter. Bu defter, tek bir öğeyi izleyecektir: dijital Kripto Paraları. Âlice, Bob’a dijital Kripto Para verdiğinde, defter kayıt işlemini kaydeder. Bob’ın bir Kripto Para var, Alice de göndermiş olsa artık erişim sağlayamaz.

Güvenilir bir üçüncü parti, bir aracı ve ona Dave diyelim; kâğıdı tutacak ve güncel olduğundan emin olacağız. Alice, hesap defterini tutamaz çünkü işlemi silebilir ve Bob’a vermiş olsa da hala dijital Kripto Para olduğunu söyler. Ayrıca Bob da olamaz, çünkü bu işlemi değiştirebilir ve Alice’in ona iki Kripto Para verdiklerini söyleyerek yalan söyler, onun zamanını iki katına çıkarır.

Varsayılan olarak, Dave  işlemde hiç yer almayan, ama muhasebeyi kontrol etmek zorunda kalacak. Dave güvendedir. Bu durum, iyi olana kadar iyidir.

Ya Dave ya Alice ya da Bob’un ödemek istemediği bir ücret ödemeye karar verirse? Ya da, Alice’in Dave’i hareketini silmek için rüşvetle suçlarsa? Belki Dave kendi için dijital Kripto Para istiyor ve Bob’un ona bir şeyler verdiğini söyleyerek zimmete para geçirmek için deftere naklederse?

Başka bir deyişle Alice ve Bob güvenilen üçüncü tarafa güvenemediğinde ne olur?

Alice ve Bob arasındaki ilk fiziksel işleme geri dönün. Dijital işlemlerin daha çok böyle görünmesi için bir yol var mı?

Alice ve Bob, defteri sadece Dave’e değil, güvenilen arkadaşlarına da güvenilir dostlarına da dağıtabilir. Defter dijital olduğu için, defterin tüm kopyaları birlikte senkronize edilebilir. Katılımcıların basit bir çoğunluğu, işlemin geçerli olduğunu kabul ettiyse (örneğin Alice’in göndermek istediği numaraya sahip olduğunu doğrulayın), bu hesap defterine eklenir.

Bir çok insan aynı defterin bir kopyasına sahip olduğunda, hile yapmak daha zor hale gelir. Eğer Alice ya da Bob bir işlemi tahrif etmek isterlerse, katılımcıların çoğunu riske atmak zorunda kalacaklardı ki bu da tek bir katılımcıdan taviz vermekten çok daha zordur.

Alice, Bob’a hiçbir zaman dijital bir Kripto Para göndermediğini iddia edemez  onun defteri herkesin defteriyle aynı fikirde olmaz. Bob, Alice’in ona iki Kripto Para verdiğini iddia edemezdi ve onun muhasebecisi senkronizasyon dışı olurdu. Ve Alice Dave’i defterin kopyasını değiştirmek için rüşvet verse bile, Dave sadece defterin tek bir kopyasını tutar; çoğunluk görüşü dijital belirtecin gönderildiğini gösterir.

Özetle, bu dağıtılmış defter, herkes aynı dijital defterin bir kopyasını tuttuğu için işe yarar. Defterini tutan daha güvenilir insanlar, daha güçlü olur.

 

Böyle bir defter, Alice’in Dave’e gitmeden Bob’a dijital bir jeton göndermesini sağlar. Bir anlamda, dijital işlemlerini gerçek dünyada daha çok fiziksel olana benzeyen bir şeye dönüştürüyor, burada bir varlığın mülkiyeti ve azlığı somut ve açık.

Bitcoin-siberpara

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here