Ethereum Cüzdan Oluşturma ve Private Key’in Önemi

0
158

Private Key nedir?

Private key yani özel anahtar, özellikle mining yapılabilen kripto paralara ait onlara özgü tasarlanan website veya platform üzerinden erişim için sizden istenen uzun ve kendine has algoritmik bir şifredir. Genellikle epey uzun olan bu şifre cüzdan sahibi tarafından titizlikle, özenle korunmalıdır. En başta unutulmaması gereken şey bu key (yani şifre) kaybolursa paranızın kontrolü sizden çıkabilir. Bu key e ulaşan kişi parayı kendi hesabına alabilir. Bu nedenle özellikle bu Key’i korurken çok dikkat ediniz.

Peki Nedir Bu Cüzdan?

Sizlere özellikle anlatmak istediğim Ethereum cüzdanı. Ama pratikte hemen bütün cüzdanlar için benzer yöntem uygulanır. En yaygın kullanımı Ethereum üzerinden olduğu için Ethereum’u seçtim. Bunu yaparkende My Ether Wallet benim anlatacağım seçenek. Benzer şekilde farklı Ethereum cüzdan platformları da mevcut. Benim kendi kullandığım iki cüzdandan birisi My Ether Wallet diğer MetaMask. Meta Mask daha kolay kullanışlı olsa da My Ether Wallet platformu özel bir platform.

Önce https://www.myetherwallet.com/ adresine giriyoruz. Enter a password bölümüne kendinize ait bir şifre girerek, Create New Wallet’a tıklıyoruz. Ve karşımıza çıkan uyarıyı dikkate alıyoruz. Orada indirmek istediği JSON dosyası sizin private keyinizi içeren ve cüzdanınıza erişime izin verecek bir dosya. Onu dikkatli ve bence offline olarak saklamanız gerekli. Altındaki ingilizce uyarıda da yazdığı gibi eğer bu dosyayı veya içerdiği private key’i paylaşmanız durumunda, cüzdandaki bakiyeleriniz çalınabilir. Yine en altta yazdığı gibi, çok iyi saklayın belki bir gün milyon dolarlar edebilir.

 

 

Dosyayı indirdikten sonra size private keyinizi altta olduğu gibi gösterecek bunu elle bir yere not etmeniz ve onu çok dikkatli korumanız gerekebilir. Aynı private key kağıt cüzdanda yine görünür olacak.

 

Cüzdanın kağıt versiyonunu yazdır seçeneğine tıkladığımızda bize cüzdanımızı kolay saklayabileceğimiz özel bir karekod ve private key i içeren altta resimde örneğini gördüğünüz kağıt cüzdan karşınıza gelecek. Bu kağıt cüzdanda hem size Ethereum veya token gönderilebilecek açık adresini hemde özel anahtarınız yer alıyor. Üstte yer alan, adres ile size Ethereum tokenleri veya Ethereum’un kendisi gönderilebilir.

(NOT 1:Dikkat edilmesi gereken bir diğer noktada şu ki bu cüzdana asla Ethereum’la bağlantısı olmayan bir coin ya da token gönderilemez. Gönderilenler kaybolabilir ve geri alınamayabilir çok dikkatli olmakta fayda var.)
(NOT2: Cüzdan private key ve barkodlar özellikle deforme edilmiştir. Sizin kendiniz için alacağınız karekodda bu adresler ve barkodlar düzgün ve çalışır olacak. Deforme etme sebebim ise bir çaba içine girilmemesi, cüzdan zaten sadece bu anlatım için oluşturuldu ve içinde herhangi bir bakiye olmayacak.

Artık cüzdanınızı oluşturdunuz ve bu cüzdan üzerinden para transferi yapabilirsiniz.

Sizlere tekrar hatırlatmak isterim ki, sakın ama sakın private keyi başkasıyla paylaşmayınız. Güvenli bir şekilde saklayınız. Ben şahsen söz konusu keyleri içeren iki şifreli flashdisk ve bir adet kağıt cüzdan tutuyorum elimde. Bunların 1 nüshasını bankada kiralık kasaya diğer ikisinide farklı yerlere sakladım. Benzer bir saklama methodu geliştirebilirsiniz. Şunu da unutmayın ne kadar çok kopya o kadar çok risk.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here