Blockchain ve Global Wi-Fi = World Wi-Fi

1
537

Sizlere bir süredir arkadaşımla birlikte araştırdığımız yeni projelerden bahsetmeye çalışıyoruz. Bir çok yazımızda Blockchain teknolojisinin hayatımıza getirilerinden, yeniliklerinden ve kolaylıklarından bahsettik. Bugün bunlara tekrar değinmeyeceğiz. Bugün değineceğimiz konu zaten hayatımızı değiştirmiş durumda. Evet şu an bu yazıyı okurken sizde o değişikliğin bir parçası olduğunuzu hissedebilirsiniz. Bundan yarım yüzyıl önce internet ve bugünü olacakları öngörsek ve bundan bahsetsek, dünya düz mü yoksa yuvarlakmı tartışması gibi bir sürecin içine düşebilirdik. Ancak artık günümüzde ücretsiz internet erişiminin bir insan hakları konusu olduğunda neredeyse herkez mutabık kalmış durumda. Evet internet hepimiz içimn çok önemli ve önemi her geçen gün daha da fazla artıyor. Bazen etkin kullanabildiğimiz bazense bizi yanlış yönlendirebilen bir hizmet internet.

 

İnternet artık hayatımızın her alanına girdiği gibi, fiziki olarak da her yere ulaşmaya başladı. Bugün bir iç savaşın ortasından bir tweet görebiliyoruz, bir maç anında kameraların çekmediği bir fotoğrafı sosyal medya ile hemen görebiliyoruz, arkadaşlarımızla otururken verdiğimiz seyahat kararı için uçak biletini o an satın alabiliyoruz. İnternet ile neler yapabildiğimizi anlatsak sabaha kadar yazabiliriz herhalde. Bu bahsettiklerim, internet erişimimiz olduğu zaman çok faydalı şeyler. Şu ana kadar hiç internet dünyasının sorunlarından konuşmadık. Bugünkü yazımız konusu, internetin içerik sorunlarına yönelik değil (o apayrı bir konu), internete ulaşım hakkında konuşacağız. Örneğin çıktığınız bir yurtdışı seyahatinizde, her yerde ulaşabileceğiniz internet erişimi gerçekten çok faydalı olurdu. Hayır aklınıza ilk gelen şeyden ötürü değil. Instagram fotolarınız seyahatin bitişini bekleyebilir. Daha hayati ihtiyaçlar için internet erişimi benim için önemli. Yol tarifi, hastane bilgisi, yeme-içme ve hatta WC’lere ulaşım, yapılabilecekler … vs. Sadece yurtdışı olarak sınırlamak da doğru değil. Bazen internete erişim probleminiz yurtiçi seyahatlerinizde de ihtiyaç olabilir. İşte size bugünün yeni kripto parasını tanıştırma zamanımız geldi. Karşınızda Dünya Wi-Fİ!

World Wi-Fi’nin topluluk diye adlandığı ekip, internet sorunları üzerine düşünürken ortaya çıkmış bir internet fikri. Malum, dönem olarak artık kripto para hakimiyetine kayma varken, bu topluluk projelerini internete mahkum olan blockchain tabanlı bir kripto paraya bağlamışlar. Basitçe başlamak gerekirse proje, internet ihtiyacı olan kullanıcılara ücretsiz imkanı sağlamaya çalışan bir platform oluşturuyor. World Wi-Fi bu projede internet hizmeteni verecek bir de modem sahibi arıyor. Bu modem sahipleri, sahibi oldukları internet ağını kullanmak isteyenlerle ücretsiz olarak paylaşacaklar. Sakin, sakin… Okuyanların ya insanlar internetini neden bedavaya paylaşsın dediğini duyar gibiyim. Elbette öyle değil. Modem sahipleri internetlerine erişim için kullanıcılardan herhangi bir ödeme talep etmeyecekler! Bedava kısmı burada. İşte burada projemize dahil olan 3. bir oluşum var. Reklamlarını yayınlamak isteyen firmalar, internete ulaşım için World Wi-Fi platformunu kullanmak isteyenlere sponsor olarak, internet kullanımı karşılığında modem sahiplerine ödeme yapacaklar. Bunun karşılığında reklamları, platform kullanıcılarına ulaştırılacak. Yani kullanıcılar internete bedava ulaşacak, modem sahipleri internet paylaşımı yaparak karşılığında ödeme alacak, firmalar ise reklamlarını direk olarak muhattabına platform üzerinden ulaştırarak her üçününde memnu olacağı bir sistem oluşturacak. Kazan-kazan mantığının bu kadar güzel işlediği bir kripto para projesine henüz rastlamadım.

 

Sistem kendisine bağlanıldığında ek bir ağ oluşturacak ve bu ağ üzerinden misafirler internet kullanımı yapabilecekler. Bu ağ tamamen yerel kullanılan ağdan ayrı olarak oluşturulacak ve böylelikle ev kullanımı gibi, özel bilgiler sisteme giriş yapanlar tarafından kullanılamayacak. Burada önemli bir ikinci konu ise, modem sahibi dışarıdan erişim yapacaklar için belirli kısıtlamalar uygulayabilecek. Örneğin dışarıdan bağlanacak kişiler en fazla internet hızının yarısını kullanabilecek.

 

Peki, kripto para ne alaka?

World Wi-Fi ekibi, proje finansmanını kripto para üzerine kurmuş durumda. Günümüz yeni projeleri fonlarını toplarken ve projeleri için atılım yapmak için Ethereum ağını güvenli liman olarak görüyorlar. World Wi-Fi’da bu akıma uymuş. Blockchain tabanlı, ERC-223 tokeni WE Tokeni üretmiş. Az önce bahsettiğimiz reklam verenlerin, modem sahiplerine ödeme yöntemi işte burada ortaya çıkıyor. Modem sahipleri, ödemelerini WE Token olarak alacaklar.

Proje token satışı için işlemlere başladı bile, 16 Nisan’da ön satışı bitecek olan proje için, asıl satış 18 Nisan’da başlayıp, 18 Mayıs’sa kadar sürecek. WE Token bu yazıyı yazdığım 15 Nisan’da ön satış için son günlerini yaşıyor. Yazıyı erken görüp satın almak isteyenler, 1 WT’yi 0,126$ karşılığında satın alabilirler. Bu fiyat kitle satışı açıldığında yükselecektir. World Wi-Fi projesi ön satış sürecinde şu ana kadar zaten 6 Milyon $’dan fazla yatırım topladı. 3.5Milyon$ olan softcap hedefini geçen proje artık yola koyulmaya hazır. Projenin hard cap için belirlediği rakam ise 25 Milyon$.

Biz projeyi, detaylı incelemeye çalıştık. Gördüğümüz kadarıyla projenin başarısız olma ihtimali yok gibi. Proje ekibi uzun bir süredir adeta gece gündüz çalışıyor. Gitmedikleri konferans, katılmadıklar kripto para fuarı yok.

Sosyal medya uygulamaları üzerinden her soruya da cevap verecek kadar nazikler. Benim bireysel olarak sorduğum soru şuydu; Global olarak hizmet vermek istediğinden bahsetmişsiniz, peki yasal altyapılar ve firmalar ile bağlantılar konusunda ne düşünüyorsunuz?

Cevap olarak platform olarak, her ülkenin yasal düzenlemesine saygı duyduklarını, proje ekiplerinin konuyla ilgili çalışma yürüttüğünü ve platfrom tam olarak

 

çalışır hale geldiğinde her ülkenin kendi yasal yapısına uyacaklarını belirttiler. Firmalar ile bağınsa organik yollardan gelişeceğini belirttiler.

 

 

İnternete erişimin çok önemli olduğu günümüz dünyasında World Wi-Fi gerçekten bir çözüm olabilir. Projenin hard cap a ulaşmaması için hiç bir neden yok. Gerçekten iyi bir proje ve tanıtımı çok güzel yapılıyor. Kripto dünyası, internetin de sistemin içinde olduğu bu projeyi bence destekleyecektir. Gelişmelerle ilgili sizleri bildirmeye çalışacağız. Soru ve önerilerinizi bize yorumlar aracılığıyla veya direk World Wi-Fi ekibine iletebilirsiniz.

 

Görüşmek üzere…

 

Dünya Wi-Fi Websitesi l Dünya Wi-Fi Teknik İnceleme  l Dünya Wi-Fi Bir Çağrı  l

Dünya Wi-Fi Twitter  l  

1 YORUM

  1. World WiFi projesi ile, blockchainin hayati öneme sahip olan internet ihtiyacını karşılamaya yönelik. Yazıda da bahsedildiği üzere 3 tarafından mutlu olabileceği bir proje. Yatırım karlı olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here