Kora Ağı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

4
946

KORA NETWORK TOKEN

Farklı Bir Bankacılık Hikayesi

 

Kora projesi, yazımı için araştırmaya başladığımız da ilk dikkatimi çeken, Afrika bağlantısı oldu. Kora projesi ile ilgili tanıtım metinlerinde ilk cümle Kora kelimesinin anlamından geliyordu. Kora kelime olarak Afrika kıtasında kutlama ve umut verme mesajı verilmek istenildiğinde kullanılan bir müzik aletiymiş. Proje fikri gibi, ismini de Afrika’dan almış sizin anlıyacağınız. Kora Network ekibi de, bu isimi finansal hizmet sıkıntılarına umut olarak öncelikle Afrika bölgesinde çözüm yaratmak adına çözüm sunmaya çalışıyor.

 

Kora özünde kırsal, ulaşımı zor ve gelişmemiş bölgelerde yaşayan insanların bankacılık faaliyetlerine erişme sorununu, bu sorunla birlikte milyonlarca doların bankacılık sistemi veya yatırım sistemine dahil olmadığınından atıl kalan paraların ekonomiden uzak kalması sorununa çözüm sunmayı deniyor. Ekibin yaptığı araştırmaya göre, dünya üzerinde 2 milyar insan tam anlamıyla bankacılık faaliyetine erişemiyor. Bu 2 milyar insan banka hesabı açamıyor. Bunların en önemli sebepleri, fiziksel uzaklık, belge eksikliği ve finansal hizmet sağlayıcılara duyulan güven sorunu. Yani neredeyse dünyanın üçte biri finansal olarak atıl durumda kalıyor. Kora, blockchain ile birlikte SMS ve USSD özellikli  telefonlar ile mobil bir uygulama aracılığyla finansal hizmet sunmayı ve atıl bu paraları sisteme sokmayı istiyor.

Kora ekibi bununla birlikte klasik bankacılık ekolunun hizmet maliyetinin yüksek olması, bölgesel dezavantajlar oluşması, küçük yatırımcının değersiz gözükmesi ve kimlik belgelerinin eksikliği gibi sorunlara yönelik çözüm sunuyor. Zaten blockchain gelişimine devam ederken, her gün yeni projeler geliyordu. Ancak son dönemlerde Bitcoin gibi finansal hayata çözüm sunanlardan çok diğer reel üretim sektörlerine yönelik projeler görüyorduk. Kora finansal anlamda aradığı çözümlerle blockchain ve kripto para birlikteliğinde bir adımı daha finsansal yapıya dayandırıyor. Kora öncelikle sisteme dahil olmak isteyen insanlara sadece internet bağlantısı ile katılım şansı tanıyor. Sistemde kullanıcı, hizmet sağlayıcı, acente ve tüccarlar yer alacaktır.  Hizmet sağlayıcılar,

kullanıcılara bahsettiğimiz Kora hizmetini vermekle ve ulusal mevzuata uyum konusunda sorumlu olacaktır. Yani Kora bu beyanıyla, ulusal mevzuatlara uyumlu bir yapı olduğunu ve global kullanımı düşündüğünü göstermiş oluyor. Burada bahsettiğimi hizmet sağlayıcılar; bankalar, mobil operatörler ve diğer finansal hizmet sağlayıcıları olabilir. Acentelere ise işin kolaylıkla yürümesini sağlayabilecek bunun karşılığında komisyon alacak yerel marketler ve benzin istasyonu gibi işyerleri olacaktır. Tüccarlar ise Kora ile ödeme almayı veya ödeme yapmayı kullanan kişiler olacaktır. Örnek vermek gerekirse günümüz klasik banka ve para transfer uygulamalarındaki yüksek fiyatlar, bu transfeleri zorlaştırıyor. Kora ile artık dünyanın bir ucundan diğer bir ucuna ucuz bir şekilde para yollayabilir veya size yollanmasını sağlayabilirsiniz. Western Union buna üzülebilir. Üstelik bunu çok basit bir şekilde sadece bir SMS ve bu SMS’in vereceği komutla para çok ucuza ve hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Bölgesel zorluklar çeken ve tarım faaliyeti sürdüren kişilerede özel bir yaklaşım sunuyor. Kora, çiftçi, aracı ve alıcı arasındakı uzun, zahmetli ve tehlikleli para transfeleri yerine, hızlı, zahmetsiz ve tehlikesi minimum olan yöntemlerle malı satan çiftçiye ulaştırabilecektir. Ayrıca bizim toptancı diye de hitap ettiğimiz,bu aracılar yüksek komisyon ve çiftçiden fazla para kazanmasına neden olmakta. Kora sistemi tam çalışır haldeyken tam şeffalık neticesinde bu süreç izlenebilir olacaktır.

İşte bizim için önemli noktalardan birisi burada ortaya çıkıyor. Kora Network, bu işlemlerin yürütüleceği kripto para birimi için çalışıyor. Kora Network Token (KNT) ile ödeme yapıp, almayı sağlayacak, Ethereum ağına bağlı bir ERC-20 tokenidir. Kora ekibi yaklaşık 755 Milyon adet token üretmiş durumdadır. Bunun 339 Milyonu satışa çıkarılmıştır.  151 milyon token ise 2 yıldan az olmamak üzere ortaklara ait ve kilitli olarak saklanmaktadır.

Kora bizim için önemli olan bir tarihte asıl satış sürecine başlayacak. 23 Nisan gününden itibaren token satışı açık olacak. 21 Mayıs’a kadar satış devam edecek. Eğer satıştaki tüm tokenler satılırsa satışın erken kapanması da mümkün. 1 Kora Network Token (KNT) için belirlenen satış fiyatı 1 KNT = 0.01 $ olacak şekildedir. Token satın almayı düşünenler ödemeyi, Bitcoin ve Ethereum ile yapabilecekler.

Kora, iyi bir proje olabilecek potansiyele sahip. Ayrıca insanlara sadece finansal hizmet sunmakla kalmayacak, bu hizmeti güvenli ve kolay ulaşılabilir olarak sunacak. Umarız başarılı olur…

 

Saygılarımızla…

 

Kora Websitesi / Kora Twitter Sayfası / Kora Facebook Sayfası

 

4 YORUMLAR

  1. Kora başarılı olabilecek güzel bir proje. Token satışı ertelenmişti ama sanırım 23 unde devam edecek. Özellikle internet olmayan telefonlardan bile işlem yapabilecek olması çok güzel bir özellik. Umarım başarılı olur

  2. Ulaşımı olmayan insanlara bir finansal kimlik verme fikri gerçekten yaratıcı. Bu kişileri sisteme dahil ederek onlara avantaj sağlamaya çalışan kaliteli bir ekip. Maomao ve Dickson zaten ikisinin de çok sağlam referansları var. Başarılı bir takım oldular.

  3. Gelişimin çok iyi olduğu proje KORA. Ben hazırda biraz token satın aldım. Satışlar şu anda aktif bir yerden geleceğini düşündüğüm param var onu KORA’ya yatırım için kullanabilirim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here