Ethereum Nedir?

0
109

Ethereum Nedir?

Ethereum’un “ether” (ETH) en iyi kripto paralardan biridir. Ethereum açık kaynaklı, halka açık, Blockchain tabanlı,  akıllı bir sözleşme sistemidir.

Ağ, KIN gibi yerel Ether ve ICO Kripto Paraları, merkezi olmayan uygulamalar veya DApp’ler (Ethereum platformunda barındırılan uygulamalar) gibi “belirteçleri” oluşturmak için kullanılabilir ve gerçekten “akıllı” bir dijital sözleşme yapmayı hayal edebileceğiniz her şey var.

Buradaki anahtar kelimeler “Kripto Para” (bir kripto para birimini veya bir dijital Kripto Paranın temsil edebileceğini hayal edebileceğiniz herhangi bir şeyi temsil edebilir), “ akıllı sözleşmeler ” (para ya da kayıt işlemlerini dağıtmak da dahil olmak üzere çok çeşitli şeyler yapabilen dijital sözleşmelerdir. Blockchain teknolojisi kullanılarak,  Blockchain (veri bloklarının güvenli, şifrelenmiş ve sıralı bir dijital kaydı) ve “ DApps ” (Ethereum “merkezi olmayan uygulamalar” barındırabilen merkezi olmayan bir yazılım platformudur) oluşur.

Ethereum çok şey yapar… ve bu nedenle burada daha fazla odaklanılması gereken bir şey vardır, çünkü Bitcoin gibi daha çok odaklanmış bir kripto para birimi vardır.

GERÇEK: Pek çok ICO, Ethereum’un Blockchain tabanlı akıllı sözleşmelerini kullanarak Kripto Para kaydını tutmak ve kayıt altına almak için kullanıyor.

NOT: Bitcoin ve Blokchain’in, tek bir kripto para birimi ve işlemlerinin kaydını oluşturmaya ve sürdürmeye odaklandığı yerlerde, Ethereum, bir kripto para birimine ev sahipliği yapmaktan çok daha fazlasını yapan bir Blockchain teknolojisine dayanan açık kaynaklı bir yazılım platformudur.

Ether vs. Ethereum : “Eter” “Ethereum en belirteç yerli Kripto Para adıdır. Blockchain (Bitcoin yönettiği “ Blockchain tabanlı akıllı sözleşme platformu ” dediğimiz) akıllı sözleşme platformu tabanlıdır.. Bu arada, Ethereum platformunu kullanan ve genellikle Ether için alınıp satılabilen bir dizi benzersiz kripto para karşılığı var. Bu Ethereum tabanlı Kripto Para ERC-20 Kripto Para olarak adlandırılır  ve MyEtherWallet gibi bir ERC-20 dostu Ethereum cüzdanında saklanabilir. “ICO’lar” ın yaklaşık 1/2’si, Ethereum’un platformunu kullanır ve Eter’in yanında bir Ethereum cüzdanında saklanabilen ERC-20 dostu belirteçlerdir.

ETH sembolü altında işlem gören eter kripto para birimidir. Etere temel ağdır.

Ethereum ağında bulunan fakat Eter olmayan diğer kripto paralar genellikle “ belirteçler ” (TOKEN) olarak adlandırılır (teknik olarak tüm kripto para birimleri “belirteçlerdir”, ancak terim genellikle, Kripto Para gibi Eteryum ağında oluşturulan eternuma dayalı belirteçlere atıfta bulunur ).

Ethereum platformu açık kaynaklı, yani herhangi bir geliştiricinin üzerinde çalışabileceği ya da oluşturduğu anlamına gelir. Eski bir CCO’ya göre , “Web sitemiz, araçlarımız, beyaz kağıtlarımız ve elbette tüm yazılım ve derleyicilerimiz de dahil olmak üzere, Ethereum’daki her şey %100, duvardan duvara açık kaynak ve GPL kapsamında.”

Ethereum kamusaldır, yani platformun tüm yönleri kamuya açık, satın almak, ticaret yapmak, geliştirmek serbesttir.

Ethereum blok zincirine dayalıdır, yani akıllı sözleşmeler (cüzdanlar, eter Kripto Para işlemleri ve daha fazlası), Bitcoin’in blok zinciri gibi Blockchain teknolojisini kullanır .

Ethereum merkezden dağıtılmıştır, yani blok zinciri (ve aslında tüm ağ) platformu kullanan kişiler tarafından tutulur ve merkezi bir güç yoktur (para birimi kontrol eden merkezi bir banka veya yaratılan herhangi bir yazılımı barındırmaktan sorumlu bir şirket yoktur) .

Bunu bir araya getirin ve Blockchain tabanlı Ethereum Network’ta barındırılan DApps, merkezi olmayan uygulamaları edinin.

Ethereum akıllı bir sözleşme sistemi kullanıyor. Akıllı sözleşmeler, Ethereum ağında çalışan eşler arası sözleşmelerdir (gerçekten daha fazla program gibi) ve hemen hemen her şeyi yapabilir  (sözleşmeyi güvence altına almak için gereken hesaplama gücüne dayanarak eterde bir işlem ücreti ödeyerek; Unikoin Gold ICO’nun (ERC-20 Kripto Para UKN’nin dağıtımını ele alan bir sözleşme) sözleşmesinin bir örneğini inceleyebilirsiniz. Akıllı sözleşmeleri hakkında bilgi  (aslında bir “belirteç” dir Ethereum ağındaki her şey ya da çağrılabilir Kripto Para teknolojisi “bir sözleşme” sistemi aynı zamanda akıllı sözleşme sisteminin bir türüdür. Her durumda, genel fikir dağıtılmış bir dijital defterde işlem kaydetmektir.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here