Avrupa Kripto Bankası ( ECB )

0
351

European Crypto Bank

Kripto paraların doğuş fikri Bitcoin’den bile öncesine dayanıyor. Tamamıyla kripto projeler olmasa da ufak çaplı birkaç girişim başarısızlıkla sonuçlandı. Bitcoin bu süreçte blockchain teknolojisi ile birlikte dünyayı temelden etkileyecek bir devrim yaptı. Bitcoin kendi alanında bir misyona sahip ve kripto para dünyasına adım atan herkes önce Bitcoin’i tanıyor. Bu nedenle kendi başına bütün piyasayı temsil eden bir piyasa yapıcı durumu da var. İşte bu noktada anlatılması gereken diğer kripto paraların (altcoin) Amerikan Doları bazında değeri, hem kendi projelerinin çalışmasına hem de Bitcoin fiyatına bağlıdır. Ülkemizde hizmet veren birkaç site direk Türk Lirası ile birçok altcoin için alış-satış için imkân tanısa da, bu altcoinlerin esas satışı BTC/USD şeklinde yapılır ve piyasada bu yolla fiyatlanır. Türk Lirası cinsinden değerlemesi de piyasadaki büyük marketlerin BTC/USD fiyatlaması ile oluşur. Tabi ki bu işin piyasa açısından ikinci bir gerçeği var ve yeri gelmişken onu da söylemek lazım: Ethereum! Yukarda yazdıklarıma ek olarak bir de piyasada ki Ethereum (ETH) gerçeğini anlatmak faydalı olacaktır. Ethereum kendi başına bir kripto para olmanın yanında devasa ağında yeni oluşan projelere taban sağlayarak, onlara da blockchain’e dayalı sistem yaratmalarına izin veriyor. Bu da Ethereum’u farklı bir yapıya sokuyor. Tabi ki her öncünün arkasından gelenler olacaktır. NEO ve ADA gibi benzer projelerle sisteme dâhil oldular. Ancak hiç biri hali hazırda bir Ethereum değil. Bugün yeni projelerin hemen hepsi, sisteme tam entegre olana ve yeterli miktarda fon toplayana kadar Ethereum’un güvenli limanına sığınıyor. Bu da Ethereum ağını değerli ve güçlü kılıyor.  Bugün sizlere tanıtmak istediğim ilk projem “European Crypto Bank”. Bahsettiğim gibi onlarda Ethereum ile piyasaya giriş yapmayı deneyenlerden.

 

Sitemizin açılış metninde de belirttiğimiz gibi amacımız kripto paralar ile ilgili sizlere yararlı bilgiler vermek. Yeni projeler gün aşırı gelmeye devam ediyor. Artık insan hayatının her alanına müdahale etmeye başlayan kripto paraların çıkış fikri bilindiği üzere temel ödeme aracı olmasıydı. Ama blockchain bu basit ödeme aracı fikrini başka bir konuma getirdi. Dünya da artık hemen her ülkede kripto paralar konuşulur oldu. Ödeme aracı fikri ortaya atılınca da akla ilk gelen doğal olarak bankacılık sektörü oldu. Bir çok teoride yakın gelecekte, kağıt para devrinin kapanacağı konuşuluyor. Bu kısmen halihazırda gerçekleşiyor. Hayatımıza giren debit kartlar, kredi kartları ve internet bankacılığı kavramları fiziki para kullanımını gün geçtikçe azaltıyor. Kripto paralarda bu gelişmeyi bir adım ileriye taşımak üzere olabilir. İşte bankacılık sektörünün gözünün kripto paralarda olması tam bu noktada anlaşılabiliyor.

 

European Cyrpto Bank (ECB) platformu bu konuda banka adını da kullanarak bir adım atmaya hazırlanıyor. Adı her ne kadar banka olsa da aslında yine yeni düzene ayak uyduran bir ticaret platformu hizmete sunmaya çalışıyorlar. European Crypto Bank platformu merkez olarak Londra’da hizmet verecek. Bunun yanı sıra Paris ve

Milan’da da ofisleri farklı alanlarda platforma destek olacaklar. Temel de amacı USD ve Euro kullanarak, kripto para alım satımına, değişimine olanak sağlayan, KYC gibi kısıtlamalara takılmadan öncelikle Avrupa bölgesinde güvenli

 

ve bankacılığa benzer faaliyet yaratmak. Kripto paraların günümüzde bizim ülkemizde dahil en büyük soru işareti

kara para aklama ve vergi hakkında. European Crypto Bank bu noktada kriptoların merkeziyetsizlik kavramını esnekleştirip müdahale olabilecek bir noktaya getiriyor. Projede platform kullanıcılarının, kendi ülkelerindeki vergi kanunlarına uygun davranmalarını sağlamayı amaçladıklarını iletiyorlar. Platforma entegre edilecek, yapay zeka ürünleri ile yeni başlayanlara eğitim de verecek, kendi dillerinde yardımcı olacak ve bu sayede piyasanın yeni girenler için getirdiği riskleri bir nebze de olsa azaltmış olacak.

 

Fransa Hükümeti ve özel Europlace organizasyonu tarafından da tanından Cobalt projesi, ECB’nin en büyük kozu durumunda. Cobalt müşterini tanı uygulaması ile veri toplayarak ECB’yi kara para aklama ile mücadele edebilecek konuma getirecek. 2019 sonuna kadar Cobalt’ın bu alanda yeterli veriyi elde etmesi bekleniyor.

Sistem gelirini platform üzerindeki işlemlerden alacağı komisyonlar, varlık yönetimi, vergi raporlamalarından alınacak komisyonlar, kaldıraç ücretleri, yapay zekâ danışmanlığı gelirleri ve lisanslamalardan elde edecek. 2019 yılı sonuna kadar ECB için hedeflenen yeni müşteri sayısı 16.000 civarında.

ECB hali hazırda işler durumda olan birkaç firmanın birleşmesiyle doğduğundan bugüne kadar kendi kendini finanse etmiştir. Ancak şu sıralar (2018, Mart) bir ICO (Initial Coin Offer) ile fon toplama ve büyüme hedefi var. Birçok yeni proje ICO ile fon toplayarak piyasaya güçlü bir giriş yapmaya çalışıyor.

ECB token satışı için 5 Milyon Euro ile 200 Milyon Euro fon toplamayı hedeflemektedir. Toplamda yaklaşık 345 milyon adet token satışa çıkarılacak (Toplam token sayısı yaklaşık 677 Milyon adet, bunun bir kısmı şirkete, takıma ve ödül kampanyaları için ayrılmış durumda). Bazı yasal düzenlemeler sebebiyle satış kitlesi ABD hariç bütün ülkeler olarak belirlendi. ERC-20 tabanlı token için BTC, ETH, ETC, LTC, XRP, DASH, BCC ve USD ödemesi yapılabilir. ICO için satışı son tarih 1 Mayıs 2018 olarak belirlendi. Aşamalı olarak fiyatı artan token satış aşamaları için erken alım avantajına sahip. En son aşamada 0,63€ fiyatı ile satılacak token için, şu anda 0,567 € ödenerek alınabilir. Ayrıca büyük yatırımcılarına (2 BTC veya 10 ETH üstü) %35 token satış indirimi de mevcut. ICO bitiminde satılmayan tüm tokenler yakılacak ve böylelikle token satın alanların zarar etmemesi sağlanacaktır.

Tüm bu bilgilerin yanı sıra ECB kendi içerisinden birden fazla sistemi çalıştıran bir platform. ECB’nin altında Cobalt, KYC (Müşterini Tanı) ve AML (Para Aklama Karşıtı) gibi sistemler çalışmaya başlayacak ve tam anlamıyla güvenli, sistematik ve istikrarlı bir platform ortaya çıkarılmak isteniyor. Özellikle hükümetlerin vergilendirme politikalarına ters düşmek istemeyip, çalıştığı ülkelerin yasal süreçlerine entegre olabilecek bir platform olması, geleceğinin parlak olmasını sağlayabilir. Vergi düzenlemeleri sebebiyle ülkelerin uzak durduğu kripto piyasaları için bir farklılık yaratabilir. Platfrom öncelikle Fransa, İngiltere ve İtalya yasal düzenine uygun olarak çalışmaya başladıktan kısa bir süre sonra, tüm Avrupa ülkelerinde faaliyete başlamak için çalışacak. ECB’nin arka planında Avrupa’nın her yerinden alanında uzman olan kişilerden oluşan geniş bir proje takımı var. Bu projenin başarılı olması ve birden fazla ülkeye adapte olmasına olumlu etki edecektir. Aynı zamanda bu ülkelerden destek bulması da daha kolay olacaktır.

 

Ödül Programı Websitesi                            : bountyhive.io/join/European%20Crypto Bank

European Crypto Bank Websitesi             : www.europeancryptobank.io

ECB Twitter                                                   : https://twitter.com/EuropeanCryptoB

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here